Jak odczytać samemu raport z BIKU?

logo bikBiK czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, z którą praktycznie każdy ma kontakt, choć najczęściej niebezpośredni. To również bogate i bardzo wiarygodne źródło informacji o naszej sytuacji finansowej. Dlaczego? Dzięki comiesięcznym raportom z banków rejestrowane są tam nasze wszystkie poczynania finansowe od zapytań o kredyt począwszy, a na spłaconych i/lub niespłaconych ratach skończywszy.

Kiedy warto wystąpić o raport BiK?

Wtedy kiedy przykładowo staramy się o poważny kredyt, taki jak kredyt hipoteczny. Będziemy wiedzieli wtedy dokładnie, jak wygląda obraz naszej wiarygodności kredytowej w banku.

O jaki typ raportu warto prosić?

Oczywiście o jak najbardziej dokładny. Co prawda co 6 miesięcy możemy wystąpić o raport podstawowy, darmowy, ale zawiera on tylko i wyłącznie podstawowe informacje, tzn. takie, które nie wykraczają poza ustawę o ochronie danych osobowych. Pełną listę zapytań składanych przez banki i całościową historię kredytową zawiera Raport Plus. Jego koszt oscyluje pomiędzy 30, a 55 zł w zależności od wersji językowej. Możemy też pokusić się o tzw. scoring, czyli poznanie naszej historii kredytowej ocenionej w punktach. Raport ze scoringiem kosztuje do 60 zł.

Jakie dane są istotne dla naszej zdolności kredytowej i jak je odczytywać?

Nawet jeśli zrezygnujemy ze scoringu, raport Plus dostarczy nam już niezbędnych informacji, aby w pełni skontrolować naszą zdolność kredytową. Najistotniejszymi danymi, na które musimy zwrócić uwagę są:

  • zestawienie rachunków kredytowych,
  • tabela zobowiązań przeterminowanych,
  • podsumowanie spłacanych kredytów

Zestawienie rachunków kredytowych znajdziecie bezpośrednio pod listą zapytań kredytowych. To lista wszystkich kredytów, limitów w koncie i zadłużeń na karcie, z którymi jesteśmy powiązani. Zarówno tych spłaconych jak i nadal otwartych.

Tabela zobowiązań przeterminowanych, to bardzo newralgiczny punkt. Nie może ona w praktyce zawierać żadnych pozycji. Jeśli jednak tak się stanie, ważne jest jak bardzo zobowiązanie jest przeterminowane. Jeżeli powyżej 180 dni nie mamy szans na żaden kredyt. Jeśli do 30 dni, to zakłada się, że wynika to z opóźnień w spływaniu raportów bankowych do BiK. Bank po prostu zażąda od nas potwierdzenia, że zapłaciliśmy ostatnią należność.

Bardzo istotne jest podsumowanie spłacanych kredytów, czyli informacja o ich ilości i kwocie. Bank uzyskuje informacje, jak duża jest łączna kwota naszych dotychczasowych zobowiązań finansowych. Im jest ona mniejsza tym oczywiście dla nas lepiej.

Jeśli raport pokaże jakieś nieścisłości, przykładowo w kwestii otwartych, niespłaconych zobowiązań, jest szansa na ich wyjaśnienie przed ubieganiem się o kolejny ważny dla nas kredyt. Więcej o raportach z BiK przeczytacie na forum o bik – sa tam dokładne wskazówki jak czytać i interpretować raporty z BIK.