Oprocentowanie kont oszczędnościowych spadło

spada oprocentowaniePoczątek tegorocznych wakacji przyniósł spadek oprocentowania kont oszczędnościowych w przynajmniej 12 bankach działających na terenie naszego kraju. I choć wydawać by się mogło, że proces ten przyczyni się do znacznego spadku atrakcyjności tej formy inwestowania pieniędzy, nie ma nic bardziej błędnego. Konta oszczędnościowe nadal pozostają bardzo atrakcyjne, ze względu na swoją płynność środków i nadal stanowią dużą konkurencję dla różnego rodzaju lokat.

 

Wśród banków, które w pierwszych dwóch tygodniach lipca obniżyły poziom odsetek na kontach oszczędnościowych wymienić można przede wszystkim Euro Bank, Polbank, Allianz Bank, Bank Pocztowy, Citi Handlowy, Getin Bank, Kredyt Bank i Lukas Bank.

W sytuacji spadku oprocentowania na kontach oszczędnościowych najważniejszy jest fakt, że do uzyskania konta o wysokim oprocentowaniu w większości przypadków zalecane jest założenie w tym samym banku konta osobistego. Co więcej, aby uzyskać najwyższe, dostępne oprocentowanie konta oszczędnościowego, założenie ROR-u w banku jest właściwie konieczne.

Jest to o tyle skomplikowana sytuacja, że nawet jeżeli bank nie wymaga jego założenia, ceny, które ustala za zewnętrzne przelewy z konta oszczędnościowego są bardzo wysokie i stanowią swego rodzaju zniechęcenie do korzystania z nich. Dlatego niejednokrotnie, aby na bardzo drogich przelewach nie stracić co miesięcznych odsetek z ulokowanych na koncie oszczędnościowym pieniędzy, warto zdecydować się na założenie często bezpłatnego konta osobistego, za sprawą którego przelewy z konta oszczędnościowego są zdecydowanie tańsze. Jest to bardzo dobrze opracowana i zaplanowana polityka banku.

Jednak coraz częściej spotykanym zjawiskiem jest zwlekanie Klientów banków z zakładaniem lokat. Jest to spowodowane prawdopodobnie podwyżka stóp procentowych, a co za tym idzie perspektywą wyższych odsetek. W tym czasie pieniądze lokowane są przez nich na kontach oszczędnościowych. Pod uwagę brane są wtedy oczywiście konta z wysokim oprocentowaniem i niskimi opłatami za przelewy.