Rezygnacja z karty kredytowej

wydatkiKarta kredytowa to dla wielu korzystających z niej osób prawdziwa wygoda. Pozwala na niemal niczym nie ograniczony dostęp do gotówki i choć po jakimś czasie trzeba zadłużenie na niej spłacić, bardzo często ta forma wydawania, w pewnym sensie nie istniejących pieniędzy, stanowi doskonałe rozwiązanie i zabezpieczenie w sytuacji kryzysowej. Jednak nie zawsze. Zdarzają się sytuacje, kiedy posiadanie karty kredytowej znaczeni utrudnia nam załatwianie wielu formalności, a niektóre nawet uniemożliwia.

 

Ze szczególnie trudną sytuacją mogą spotkać się posiadacze plastikowej karty podczas zaciągania większego kredytu, np. hipotecznego, lub pożyczki opiewającej na większą sumę. Bank obliczając zdolność kredytową bierze również pod uwagę dodatkowe zobowiązania finansowe, którymi jest właśnie limit dostępny na karcie kredytowej.

Jest to szczególnie ważne, ponieważ banki w takich sytuacjach biorą pod uwagę nie tylko kwotę zadłużenia na karcie, ale cały dostępny do wykorzystania na niej limit. Stąd też tak częste sytuacje, kiedy starający się o kredyt klienci banku muszą zrezygnować z karty, spłacić zadłużenie i dostarczać do banku zaświadczenie o zamknięciu karty kredytowej.

Jednak z karty kredytowej warto zrezygnować również wtedy, kiedy comiesięczne dochody nie są zbyt wysokie, a oprocentowanie karty dość duże. W tej sytuacji przeciętny Klient banku może nie być w stanie spłacić zaciągniętego nieopacznie kredytu na karcie. Niestety, bardzo często zdarza się, że doradca Klienta w banku w tak umiejętny sposób omami potencjalnego Klienta, że ten zdecyduje się na skorzystanie z karty kredytowej, która po jakimś czasie okazuje się nie dość, że bez użyteczna, to jeszcze stanowi poważne obciążenie dla kieszeni.

Pojawia się wtedy pytanie, jak z karty kredytowej zrezygnować? Można to wykonać na dwa sposoby. Po pierwsze, wypowiedzenie jej w trakcie trwania obowiązującej umowy, lub też złożenie wniosku, aby karta nie byłą przedłużana na kolejny okres. W pierwszym przypadku jest to możliwe tylko wtedy, gdy wszelkie zadłużenia na niej zostaną uregulowane. Wtedy maksymalny czas dokonywania wszelkich formalności prowadzących do jej zamknięcia wynosi maksymalnie miesiąc. Natomiast decydując się na rezygnację z karty wraz z upływem jej ważności, dobrze jest odpowiednie pismo przesłać do banku dużo wcześniej.

Podczas rezygnacji z karty kredytowej należy w pierwszej kolejności pamiętać o zachowaniu rygoru firmy pisemnej. Zwykle banki posiadają co tego celu specjalne formularze, które jasno określają, jakie dane należy w nich podać oraz jak przebiegać będzie cały proces. W wielu bankach wystarczy jednak przesłanie listem poleconym specjalnego oświadczenia, które znajdziemy najczęściej na stronie internetowej banku.